Karp

Wiadomości ogólne: ryba szybko rosnąca, różnie ułuszczony (bezłuskie, pełnołuskie, lustrzenie, liniowe), żywi się zooplanktonem i drobnymi organizmami bentonicznymi, może być dokarmiany paszami zbożowymi lub granulatem, ryba hodowana na stawach i jeziorach, u samców w czasie tarła występuję wysypka perłowa. Karpie z wiekiem przechodzą z płytkiej toni wodnej do penetrowania mulistego dna, karp nie ma żołądka przez co trawi w jelicie które jest wyjątkowo długie, wzrost karpia zależy od zagęszczenia, warunków pokarmowych i temp. wody w okresie sezonu wzrostowego, osiaga masę ciała ok. 30kg, dożywa 45 lat.

Produkowany w gospodarstwie w pełnym cyklu od wylęgu po ryby handlowe, selekty i tarlaki.Tarło naturalne na tarliskach. Narybek przesadkowany.
Produkcja handlówki w cyklu 2- i 3-letnim.
Termin tarła 5.V - 3.VI.
Odłów i sprzedaż:
wylęg 12.V - 10.VI,
"lipcówka" 5.VI - 2.VII,
narybek X - XI,
kroczek X,
handlówka X.

Produkcja prowadzona w oparciu o pasze zbożowe i pełnoskładnikowe pasze granulowane.
Sprzedaż materiału zarybieniowego w okresie odłowu oraz wiosną po zimowaniu w miesiącach III - V.
Produkowany karp pochodzi od lini genetycznych "7", "0" Zakładu Gospodarki Stawowej PAN w Gołyszach.




Karp koi

Wiadomości ogólne: forma ozdobna karpia hodowlanego, hodowana do oczek wodnych i stawów przydomowych. Łatwo się oswajają. Mają dość duże wymagania co do wielkości stawu jak i stopnia natlenienia. Dorosłe ryby dorastają do 50-90 cm długości, są długowieczne, wszystkożerne, lubią „kopać” w dnie. Tarło odbywają latem.

Produkowany w gospodarstwie w oparciu o własne stado tarłowe, wolne od chorób wirusowych (KHV), do wielkości kroczka.
Odłów i sprzedaż:
wylęg V,
narybek X, III-V,
kroczek X, III-V



Amur biały


Wiadomości ogólne: gatunek roślinożerny eliminujący ze stawu rośliny naczyniowe, naturalny zasięg występowania to wielkie systemy rzeczne z Dalekiego Wschodu, w Polsce sztucznie wprowadzony, zamieszkuje wody stojące, obowiązuje zakaz wypuszczania ich do rzek, rośnie bardzo szybko osiągając ponad 1m długości i ponad 30 kg masy. Łagodzi skutki eutrofizacji.
Produkcja od wylęgu do ryby handlowej.
Bez przesadkowania.
Wylęg z wylęgarni "Gospodarstwo Rybackie Samoklęski".
Odłów i sprzedaż: kroczek III-V



Tołpyga pstra

Wiadomości ogólne: gatunek roślinożerny żywiący się fitoplanktonem, sztucznie wprowadzony do zbiorników polskich, nie wolno jej wpuszczać do rzek. Żyje w wodach stojących, porośniętych roślinnością wodną. Szybko rośnie, w wieku 3-4 lat waży od 1,5 do 2 kg. Łagodzi skutki eutrofizacji.
Produkcja od wylęgu do ryby handlowej.
Bez przesadkowania.
Odłów i sprzedaż:
narybek III- V.



Lin

Wiadomości ogólne: ciało lekko wygrzbiecone pokryte małymi łuskami mocno osadzonymi w skórze, o barwie oliwkowozłotej. Preferuje wody ciepłe i spokojne. Rosnie szybko i przeciętnie osiąga 2kg masy. Toleruje zwartą roślinność i bardzo niski poziom tlenu w wodzie. Jego główny pokarm stanowi fauna denna. Chętnie łowiony przez wędkarzy, ma smaczne mięso, bywa hodowany jako ryba dodatkowa w stawach karpiowych
Produkcja w oparciu o własne stado tarłowe pochodzące z jezior mazurskich(tarło w stawach odrostowych).
Produkowany jako gatunek uzupełniający na stawach.
Docelowy sortyment produkcji- kroczek, 3-latek.
Odłów i sprzedaż: X, III- V.



Jaź

Wiadomości ogólne: gatunek reofilny dobrze znoszący warunki bytowania w stawie, o szerokim spektrum pokarmowym. Osiąga przeciętnie długość 40-50 cm i masę 2kg. Gromadzi się w stada i preferuje górne warstwy wody. W okresie tarła (wiosna) u samców występuje wysypka perłowa.
Produkcja prowadzona w oparciu o wylęg z wylęgarni.
Sprzedaż i odłów:
narybek letni VI,
narybek jesienny X, po przezimowaniu III-V,
kroczek X, po przezimowaniu III-V)



Jaź Orfa

Wiadomości ogólne: ryba ozdobna do oczek wodnych i stawów przydomowych. Osiąga czasami duże rozmiary (0,5 – 1m), pływa stadami tuż pod powierzchni wody, często skaczą by pochwycić owada przelatującego nad lustrem wody. Ma wysokie wymagania tlenowe.
Produkcja w oparciu o wylęg z wylęgarni.
Odłów i sprzedaż:
3-latek X, po przezimowaniu III-V



Leszcz

Wiadomości ogólne: gatunek jeziorowo-rzeczny na łowiska wędkarskie i zbiorniki rekreacyjne. Żyje gromadnie. Przebywa w głębokiej wodzie z bogatą roślinnością lecz żeruje na płyciznach blisko brzegu, zwłaszcza wieczorami. Rośnie powoli, przeciętnie osiągając długość 40cm i masę 2 kg. Żywi się fauną denną. Jest rybą długowieczną. W okresie tarła występuje u samców wysypka tarłowa.
Produkowany na stawach jako niewielka obsada uzupełniająca w oparciu o własne stado tarłowe.
Odłów i sprzedaż:
narybek X,
2-latek (dłoniak) X-XI



Płoć

Wiadomości ogólne: pospolita ryba zasiedlająca różne typy wód: stawy, rzeki, potoki, jeziora. Przeciętnie osiąga 25cm długości i 400g ciężaru. Żyje w dużych stadach. Żywi się roślinami wodnymi i detrytusem.
Produkowana w stawach jako pokarm dla ryb drapieżnych.
Produkcja w oparciu o własne stado tarłowe.
Odłów i sprzedaż:
narybek X,
2-latek X



Wzdręga

Wiadomości ogólne: gatunek jeziorowy o wysokich walorach ozdobnych. W pokarmie dominują rośliny wodne w tym glony nitkowate oraz owady. Osiąga zwykle 30 cm długości i ciężar 250 g. Przebywa w małych stadach.
Produkcja w oparciu o własne stado tarłowe, głównie jako pokarm dla ryb drapieżnych (narybek) i ozdobnych do oczek wodnych (2-latki).
Odłów i sprzedaż:
narybek X, IV-V



Karaś pospolity

Wiadomości ogólne: gatunek pozyskiwany do zarybień wód otwartych, łowisk wędkarskich i stawów przydomowych. Odporny na złe warunki bytowania. Silnie wypierany przez karasia srebrzystego. W wodach stojacych bądź wolno płynących zwykle osiąga długość 40 cm i ciężar 1 kg . Trzyma się zwykle dna i żywi się organizmami dennymi, oraz w mniejszym stopniu roślinami.
Produkcja w oparciu o własne stado tarłowe do wielkości kroczka (ryba 2-3-letnia).
Odłów i sprzedaż: X, III-V



Karaś srebrzysty

Wiadomości ogólne: forma barwna karasia pospolitego
Produkcja o własne stado tarłowe, wolne od chorób wirusowych, od wylęgu do tarlaków.
Odłów i sprzedaż:
wylęg V-VI,
wylęg podchowany VI,
narybek X, IV-V,
kroczek X, IV-V,
W niewielkich ilościach sprzedaż całoroczna.



Sum

Wiadomości ogólne: gatunek drapieżny, preferowany na wody o nadmiernej ilości drobnych ryb małocennych. Ryba długowieczna. Osiąga długość ponad 2m i masę ponad 100kg. W czasie tarła samice budują gniazda, a samce opiekują się złożoną ikrą
Produkcja w oparciu o wylęg żerujący z "Gospodarstwo Rybackie Samoklęski" i własne stado tarłowe.
Odłów i sprzedaż:
narybek X, III-IV,
kroczek (do 600g) X-XI, III-IV.
Chów naturalny na stawach karpiowych.



Szczupak

Wiadomości ogólne: pospolity ale stale poszukiwany drapieżnik. Osiąga długość 1,5m i ciężar ponad 20kg.
Produkcja i sprzedaż w oparciu o własne stado tarłowe.
Odłów i sprzedaż:
narybek letni V,
narybek jesienny X-XI,
niewielkie ilości III-V



Sandacz

Wiadomości ogólne: drapieżnik o wysokich walorach konsumpcyjnych i środowiskowych. W pokarmie dominują drobne małocenne ryby. Preferowany na duże zbiorniki wodne i akweny o dobrych warunkach tlenowych. Osiąga ponad 1m długości i ponad 10kg ciężaru. Żyje w głębokiej spokojnej wodzie.
Produkcja w oparciu o własne stado tarłowe.
Odłów i sprzedaż:
narybek letni VI (duże ilości),
narybek jesienny X-XI



Okoń

Wiadomości ogólne: znany ogólnie drapieżnik o wysokiej zdolności rozrodczej. Preferowany na łowiska wędkarskie i zbiorniki w fazie pełnej odbudowy ichtiofauny. Zwykle osiąga długość 50cm i ciężar ok. 1-2 kg .
Produkcja i odłów w stawach pod zamówienie nabywcy, narybek jesienny X-XI, 2-latek X.



Kleń

Wiadomości ogólne: typowy gatunek rzeczny o szerokim spektrum pokarmowym. Preferowany do zarybień rzek. Zwykle osiąga 40-50cm długości i ciężar 2-3 kg . Młode klenie żyją stadnie, starsze samotnie. Można go spotkać również w wodach stojących jak i w wodzie słonawej w ujściach rzek.
Produkcja na stawach w oparciu o wylęg z wylęgarni.
Odłów i sprzedaż:
narybek jesienny X-XI,
2-latek X-XI.